You are hereForum / Kampüs (?) İçi / İktisat Sosyolojisi

İktisat Sosyolojisi


13 replies [Son gönderi]
Bertaraf
User offline. Last seen 1 yıl 28 hafta ago. Offline
Joined: 10/11/2008

Fuat hocanın dersi Kapitalizm ve Sosyalizm üzerine kurulu.Sınavlar tamamen bir tarım ve sanayi toplumu çatışması içinde olacak.Bu süreçte Sosyalizmi desteklemeniz puanlamada yardımcı olacaktır.Kesinlikle uçuş(Fuat Ercan) yapmayın.Uzun uzadıya cümleler yerine Kapitalizmi yerden yere vurun Sosyalizmi ise övün

crazyearth
User offline. Last seen 2 years 18 hafta ago. Offline
Joined: 30/10/2008
:)

bu önemli bilgiler için teşekkürler:D

realist.c
realist.c kullanıcısının resmi
User offline. Last seen 22 hafta 2 gün ago. Offline
Joined: 31/03/2008
bence yapmayın

fuat hocanın sınavları konusunda bence yanlış bir yaklaşım. kapitalizme küfret geç. bu okadar basit değil. zaten fuat hocada bu şekilde not verecek kadar sığ bir hoca değil. tamam kağitalizm karşıtı olabilirama dediğim gibi o kadar basit değil. neredn mi biliyorum , tabiki kendimden. vize de 30 bile beklemezken 90 aldım en yüksek notu ben almıştım sanırım ve çok şaşırdığımı söylemeliyim. bu 90 ı da kesinlikle kapitalizme falan küfrederek te almadım. tek yaptığım kitabını okumak ve derste kullandığı terimleri ( serf, reaya gibi) kullanarak ve özellikle söyleyeyim kendi yorumumu katmadan istenlenleri yazarak aldım yada o verdi. finalde ne mi oldu işte tam bahsedilen türdebir yazı yazdım ve 35 aldım yaptığım yanlışı farkedip bütte aynı şeyi yapmayarak geçtim.

kısacası tavsiyem bunlara pek inanmayın.

serhad_el
User offline. Last seen 4 years 23 hafta ago. Offline
Joined: 05/04/2007
İktisat Sosyolojisi: Bu

İktisat Sosyolojisi:
Bu sınavda hoca size gazete küpüründen bir makele verecek bir kaç soru o parça ile ilgili soracak.
Genelde kendi cümlelerinizin içine hocanın kullandığı sosyoloji terimlerini daha doğrusu hocaya bu dersi alan üniversite öğrencisi izlenimini yansıtmalısınız. Eleştirel yaklaşımınızın tutarlı olmasına özen gösteriniz. Hocanın kesinlikle kabül etmediği ifadelerden kaçınmalısınız örnek: "tarım işçisi" tabiri.. tarımda çalışan insana işçi denmeyeceğini derste eminimki 50 sefer söylemiştir. Dikkat. Ayrıca eleştireceğim diye bol keseden sallamamakta fayda var. soruları cevaplarken kavramlar arasındaki ilişkiyi iyi kurmalı ve açıklamalısınız. özellikle en arka sayfadaki grafikteki geldiğiniz yere kadar yorumlamaya calısın...85 le geçen biri olarak bariz hata yapmadıkça güzel bir not alacağınızı söyleyebilirim.
Sorular
Hoca genelde iki soru sorar ama sizden birini yapmanızı ister.
Soru 1
BM Gıda ve Tarım da yetersiz beslenmenin yılda yaklaşık 6 milyon çocuğu öldürdüğünü bildirdi. FAO`nun açıkladığı raporda ,gelişmekte olan ülkelerdeki yoksulluk oku-yazar oranının düşük olması ,hastalık ve ölümlerin başlıca nedenleri arasında yer aldığına dikkat çekilen rapord, Sahara altıı bölgesinde kötü beslenen insanların 10 yıl önce 170,4 milyon olan sayısının 200-2002 de 203,5 milyona çıktığı kaydedildi. Çocukların uygun gıdalarla beslenmesinin, açlık döngüsünün kırılmasında hayati önemi bulunduğu belirtilen raporda tarımsal yatırımların,eğitimin önemli olduğu vurgulandı.
sorular:
1. kullanım ve değişim değeri nedir?
2. üretim faaliyeti tarihsel süreç içinde kullanım ve değişim değeri açısından ne gibi değişiklikler yaşamıştır
3. ihtiyaç kategorisi temel alındığında kapitalist öncesi toplumlarla, kapitalist toplumlarda yoksulluğun açığa çıkış nedenleri arasındaki farklılıkları/benzerlikler neler olabili. Özellikle ihtiyat ve üretim kategorilerinden hareket ederek düşüncelerinizi açıklayınız
4. yukarıdaki raporu 1-2-3- şıkkına verdiğiniz cevaplardan hareketle tartışınız
diğer soru tipi
Soru 2
"Bir toprak parçasının etrafını çitle çevirip diyebilen ve buna inanacak kadar saf insanlar bulabilen ilk kazıklarını söküp atacak ya da hendeği dolduracak, sonra da hem cinslerine diye bağıracak adam, insan türünü nice suçlardan ,nice cinayetlerden ,nice yoksulluklardan ve nice olaylardan korumuş olurdu"
J.J.Rouseau`nun düşüncelerinden hareketle mülkiyet ilişkilerinin insan-nesne ve bu ilişkiyi tanımlayan yasal düzenekler dolayında ise insan-insan ilişkilerinin aldığı biçimleri ve bu biçimlerin tarihsel gelişimini
o üretim
o bölüşüm
o tüketim ilişkileri üzerindeki etkilerini tartışınız...

serhad_el
User offline. Last seen 4 years 23 hafta ago. Offline
Joined: 05/04/2007
realiste katılıyorum

realiste katılıyorum kapitalizme küfür ederek yüksek not alabilceğinizi sanmıorm.yani ilk sene ben oyzüden kalmıştım.yanlış hatırlamırsam konuyu tarihsel süreçte ve üretim tüketim ve bölüşüm ilişkileri üzerinde değerlendirirseniz kolaylıkla geçebilirsiniz..

eby88
eby88 kullanıcısının resmi
User offline. Last seen 5 years 13 hafta ago. Offline
Joined: 16/01/2007
%100 eminim kii içi boş

%100 eminim kii içi boş mahalle ağzıyla bilmediğniz konular hakkında yanlış ve ağır bi dille eleştiri yaparsanız,ASLA geçemessiniz...sakın bu tarz bişey yapmayın!realist haklıdır!ben de kendimden biliyorum :)

eby88
eby88 kullanıcısının resmi
User offline. Last seen 5 years 13 hafta ago. Offline
Joined: 16/01/2007
bu arada sayfa kaça kadar

bu arada sayfa kaça kadar sorumluyuz toplumlar ve ekonomiler kitabından ??

Justin
Justin kullanıcısının resmi
User offline. Last seen 19 hafta 2 gün ago. Offline
Joined: 03/07/2008
.

kitabo kesinlikle okuyun. Hoca kesin örnek bir olay verir ve bu olayı kapitalizm ve sosyalizm açısından yorumlatır. Mesela geçen yıl bir sınavda bir olay vermişti. Bu olay tarım toplumları ve sanayi toplumları arasındaki fark ile yorumlanacaktı.

sokak lambası
sokak lambası kullanıcısının resmi
User offline. Last seen 2 years 15 hafta ago. Offline
Joined: 05/10/2007
ben de resmen sosyalizmin

ben de resmen sosyalizmin propagandasını yapmıştım.kaldık tabi..karşınızdaki profesör arkadaşlar, böyle ayak oyunlarıyla kandıramazsınız..bir yolu olmalı ama ne?? ..:).tabi ki çalışmak.sosyalizasyonu öğrenipte girin sınava deriim ben..

türküdostu
türküdostu kullanıcısının resmi
User offline. Last seen 3 years 26 hafta ago. Offline
Joined: 05/02/2008
birde her 3 cümlede bir

birde her 3 cümlede bir söylediklerinizi marxdan seçme cümlelerleçeşitlendirin.muhakkak faydasını görürsünüz

incish
incish kullanıcısının resmi
User offline. Last seen 1 yıl 39 hafta ago. Offline
Joined: 16/09/2008
xxx

toplumlar we ekonomiler kitabndan syf 58e kadar sorumlyuz

Bertaraf
User offline. Last seen 1 yıl 28 hafta ago. Offline
Joined: 10/11/2008
Tabi ki bilmediğiniz boş lakırdılar yapmayın

'' Kapitalizm yerden yere vurulacak Sosyalizm övülecek.'' Bu cümleden lakırdı değilde toplumun içinde yer alan bir eşitlikçi prensip çıkarılmalı.Karşımızdaki kişi profesör.Evet.Ama benim görüşümde İktisat sosyolojisi dersi daha önce belirttiğim gibi tarım ve sanayi toplumu çatışması ve eşitlikçi anlayış üstünlüğüdür.

crazyearth
User offline. Last seen 2 years 18 hafta ago. Offline
Joined: 30/10/2008
re

ya incish ben sosyoloji kitabını bulamadım ama fotokopiciden notlar falan vardı onları aldım konuyu soyleyebilirmisin acaba yani hangi konuya kadar

JAnJAnLI
JAnJAnLI kullanıcısının resmi
User offline. Last seen 10 hafta 4 gün ago. Offline
Joined: 20/10/2008
oho çok uzun be moruk:d bak

oho çok uzun be moruk:d bak belki burda işine yarar bişi çıkar

EkBoyut
vizeee sosyoloji.txt 18.61 KB